Rekonditionerade mobiler står på rad i plastbox.Ökad återvinning och reparation av oanvända mobiler skulle ge både ekonomiska och miljömässiga vinster Foto: Pressbild/Refurbed

Rapporter

Enligt en studie från Refurbed och Fraunhofer Austria finns det över en halv miljard oanvända mobiler som bara ligger och samlar damm i europeiska hushåll. En stor del av dem skulle kunna få nytt liv, vilket i sin tur skulle ge EU möjlighet att minska importen av kritiska råvaror. Det rapporterar Mobil.se.

Studien från Refurbed och Fraunhofer Austria (som baseras på officiell försäljningsstatistik och data från Eurostat och GSMA) visar att det alltså finns ett enormt antal oanvända mobiler runt om i Europa, men också att det finns både ekonomiska och miljömässiga vinster att göra genom att återvända enheterna.

Över 200 miljoner enheter skulle kunna få nytt liv

Av de totalt 642 miljoner kasserade enheterna bedöms cirka 211 miljoner kunna repareras och få nytt liv. Bara i Sverige finns det upp mot 15,6 miljoner oanvända enheter, och av dessa bedömer man att cirka 5,1 miljoner skulle kunna repareras och återanvändas. Refurbeds grundare Peter Windischhofer menar att studien tydliggör vinsterna med att lämna in sina gamla elektroniska prylar för rekonditionering. 

– Elektroniken får längre livslängd, värdefulla resurser tas tillvara, och elektronikavfallet minskar. Dessutom får man som konsument betalt för det man lämnar in, säger han i ett pressmeddelande.

Kan bidra till minskad import av kritiska råvaror

Om reparerbara mobiler återanvänds i större omfattning skulle EU kunna minska beroendet av importerade kritiska råvaror, och enligt studien till exempel bli självförsörjande när det gäller de råvaror som behövs för att tillverka smartphones under upp till tre år.

Mobilerna innehåller nämligen över 41 000 ton metaller, inklusive viktiga material som guld, magnesium, palladium och kobolt. Metallvärdet uppskattas ligga på cirka 17 miljarder kronor, och det totala marknadsvärdet för de oanvända enheterna på cirka 70 miljarder kronor – det vill säga runt 6,42 miljarder euro.

Finns också miljömässiga vinster med ökad återanvändning

Men det finns som sagt inte bara ekonomiska fördelar med att ta bättre hand om kasserade mobiler och ge dem nytt liv, utan det kan även medföra vinster ur ett miljömässigt perspektiv. Ett optimistiskt scenario är att inga nya smartphones skulle behöva tillverkas under tre år, vilket då skulle ge EU möjlighet att spara in på upp till hisnande 24 miljoner ton koldioxid och även dra ner på vattenförbrukningen med 8,5 miljarder kubikmeter.